REKLAMA

Noc Kupały w Kłodzku

Zbliża się Noc Kupały, czyli tak zwana Noc Świętojańska. W Kłodzku będziemy ją obchodzić pod mostem Św. Jana, 23 czerwca.

Noc Kupały to słowiańskie święto związane z letnim przesileniem Słońca, obchodzone w czasie najkrótszej nocy w roku, która przypada około 21-22 czerwca. Na południu Polski, Podkarpaciu i Śląsku uroczystość o podobnym charakterze zwie się sobótką lub sobótkami, na Warmii i Mazurach palinocką. Nazwa Noc Kupały, kupalnocka utrwaliła się w tradycji Mazowsza i Podlasia.
Jest to święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości.
W tym roku podczas Nocy Kupały pod mostem Św. Jana atrakcji z pewnością nie zabraknie. Podobnie jak zabawy i swawoli. Będą tańce świętojańskie, konkurs na najpiękniejszy wianek świętojański i puszczanie wianków w Młynówce.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (3): Noc Kupały w Kłodzku

Obrazek użytkownika Gdzie jest nowy nr GK ?
  • Gdzie jest nowy...
  • 29-05-2018

Gdzie jest nowy nr GK ?
Obrazek użytkownika neopoganin
  • neopoganin
  • 31-05-2018

Prawdziwie pogańskie święto. Paweł Jasienica podał, że ostatni zarejestrowany przypadek prawdziwie pogańskiego świętowania kupały miał miejsce w 1937 roku na Opolszczyźnie. Współcześnie, na fali zainteresowania ludowością i ładunkiem kulturowym narodów, obchody związane z letnim przesileniem zyskują na popularności wśród społeczeństw europejskich. W swym najściślej pierwotnym znaczeniu zaś, święto to jest nadal obchodzone przez wielu neopogan: rodzimowiercy słowiańscy nawiązują jak najściślej do słowiańskiej tradycji tego święta, podczas gdy np. wikanie w obchodach święta przesilenia letniego bazują na różnych tradycjach, głównie brytyjskich.
Obrazek użytkownika TomCruose
  • TomCruose
  • 31-05-2018

Damian Slak Burmistrzem tyle imprez Rada Młodych Prezes Fundacji i wiele innych Nie mówi ale już buduje ekipę na radnych by spełnić marzenie które śni mu się po nocach największe być Burmistrzem

Program 500 plus kosztuje rocznie podatników ponad 24 mld zł, czyli dwa razy więcej niż uczelnie wyższe i aż 7 razy więcej niż kultura.

Dość dodatkowych opłat za wodę. Siedem wspólnot mieszkaniowych i 3 stowarzyszenia walczą o likwidację niesprawiedliwego podziały mieszkańców Bystrzycy Kłodzkiej.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×