REKLAMA

Noc Kupały w Kłodzku

Zbliża się Noc Kupały, czyli tak zwana Noc Świętojańska. W Kłodzku będziemy ją obchodzić pod mostem Św. Jana, 23 czerwca.

Noc Kupały to słowiańskie święto związane z letnim przesileniem Słońca, obchodzone w czasie najkrótszej nocy w roku, która przypada około 21-22 czerwca. Na południu Polski, Podkarpaciu i Śląsku uroczystość o podobnym charakterze zwie się sobótką lub sobótkami, na Warmii i Mazurach palinocką. Nazwa Noc Kupały, kupalnocka utrwaliła się w tradycji Mazowsza i Podlasia.
Jest to święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości.
W tym roku podczas Nocy Kupały pod mostem Św. Jana atrakcji z pewnością nie zabraknie. Podobnie jak zabawy i swawoli. Będą tańce świętojańskie, konkurs na najpiękniejszy wianek świętojański i puszczanie wianków w Młynówce.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (3): Noc Kupały w Kłodzku

Obrazek użytkownika Gdzie jest nowy nr GK ?
  • Gdzie jest nowy...
  • 29-05-2018

Gdzie jest nowy nr GK ?
Obrazek użytkownika neopoganin
  • neopoganin
  • 31-05-2018

Prawdziwie pogańskie święto. Paweł Jasienica podał, że ostatni zarejestrowany przypadek prawdziwie pogańskiego świętowania kupały miał miejsce w 1937 roku na Opolszczyźnie. Współcześnie, na fali zainteresowania ludowością i ładunkiem kulturowym narodów, obchody związane z letnim przesileniem zyskują na popularności wśród społeczeństw europejskich. W swym najściślej pierwotnym znaczeniu zaś, święto to jest nadal obchodzone przez wielu neopogan: rodzimowiercy słowiańscy nawiązują jak najściślej do słowiańskiej tradycji tego święta, podczas gdy np. wikanie w obchodach święta przesilenia letniego bazują na różnych tradycjach, głównie brytyjskich.
Obrazek użytkownika TomCruose
  • TomCruose
  • 31-05-2018

Damian Slak Burmistrzem tyle imprez Rada Młodych Prezes Fundacji i wiele innych Nie mówi ale już buduje ekipę na radnych by spełnić marzenie które śni mu się po nocach największe być Burmistrzem

foto ilustracyjne
pixabay.com

Poczta Polska informuje, że w Polanicy-Zdroju spora część mieszkańców nie posiada zainstalowanych skrzynek na korespondencję.

Radny Bogusław Szpytma ma w tym miesiącu objąć stanowisko wicewojewody. Kto go zastąpi w Radzie Miasta Kłodzka?

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×