REKLAMA

Jan i Izydor, czyli przed drugą turą

Przegląd świąt i świętych na najbliższe majowe dni pozwala trochę się oddalić od skojarzeń na tu i teraz. Choć nie do końca skutecznie. No bo jak na przykład nie wspominać świętego Andrzeja Boboli, męczennika, patrona Polaków? Spróbujmy jednak

W to miejsce mogą pojawić się święci (geograficznie) odlegli, ale też ważni. Ze spora dawką różnorodnych odniesień. A kiedy jeszcze do tego wziąć ich pod uwagę razem, w jednym tekście, to otrzymujemy inspirujące połączenie. Proste, ale znaczące. Trochę ducha, trochę „ciała”.
Najpierw święty od spraw „wysokich” - teolog, moralista, wychowawca, ktoś, kto zasłużył sobie na miano Doktora Kościoła, czyli święty Jan z Avili. No to mamy sferę ducha. Obok postawmy świętego Izydora Oracza i wypełni nam się sfera czynu. Bo to święty od konkretnej, dobrze wykonywanej i cenionej roboty. Swoją drogą także ceniący sprawiedliwie wysiłek innych. Wypełnia nam się więc w ten sposób przestrzeń dotykalnego działania, „cielesna”. W modlitwie do Izydora przeczytamy uniwersalne: pierwszą i najważniejszą rzeczą jest nie szkodzić nikomu. Pomarzyć.
Takie uzupełniające się połączenie - świętego myśliciela i świętego człowieka czynu to marzenie. Nie tylko wierzących. Bo przecież harmonia ducha i ciała, to pragnienie tak mocne, że aż banalnie o tym pisać. Nawet gdyby chcieć je odnieść do cech, obietnic i prawdziwych zamiarów kandydatki i kandydatów na Urząd.
Ponad wybranymi z bieżącego kalendarza pamiątkami świętych dominować powinny, i tak się zresztą dzieje, dwie uroczystości. Najpierw przyszłoniedzielne Wniebowstąpienie, czyli prosty sygnał - za chwilę możesz oficjalnie i mądrze spotkać Ducha Świętego! Wcześniej, w tygodniu, kilka sugestii wziętych z Fatimy. Głównie takich, które podsumowują tu i teraz Kościoła, ale też stan świata w ogóle. Świata, który, jak zauważał Jan Paweł II w kontekście portugalskich objawień z 1917 roku, ucieka od norm moralnych i wyznaje permisywizm.
Kolejny bogaty tydzień. A tu jeszcze (za chwilę) wyniki wyborów. I druga tura! Z oczekiwaniami i marzeniami, żeby wybrać…, czyli osobę, która łączy obie sfery w praktyce?

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (0): Jan i Izydor, czyli przed drugą turą

Zakończyła się sprawa, jakiej jeszcze nie było. Na ławie oskarżonych zasiadało 36 osób.

Nie mają sklepu, ani przystanku autobusowego. Przez wioskę przejeżdżają pociągi, ale się w niej nie zatrzymują. Zabłocie, wioska leżąca zaledwie kilometr od Bystrzycy Kłodzkiej, to zupełnie inny świat...

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×