REKLAMA

Sołtys rusza na pałac

Wspólnymi siłami chcą ratować pałac w Bożkowie.

Inicjatorem działań jest Jerzy Langenfeld, sołtys wsi, który właśnie zakłada stowarzyszenie, którego głównym celem będzie uratowanie XVI-wiecznego zabytku.
Miał już kilku właścicieli. Niestety wciąż czeka na tego, który przywróci mu dawną świetność. Tymczasem potencjalnych kupców odstrasza nie tylko cena (5 mln zł), ale przede wszystkim horrendalne koszty remontu. A to kolejne 30 mln zł. Zabytek, wraz z otaczającym go parkiem, nadal popada w ruinę. Konserwator „siłą nakazów” próbuje od lat zmusić obecnego właściciela do przeprowadzenia remontu. Właściciel przed ciążącymi na nim obowiązkami nie ucieka. Współpracuje z konserwatorem, ale wszystkich jego zaleceń nie wykonuje. Ma nadzieję, że będzie to problem osoby, której sprzeda pałac. Mieszkańcy Bożkowa nie chcą dłużej czekać i patrzeć na dalszy upadek ich perełki. Dość powiedział sołtys wsi, Jerzy Langenfeld, który chce ratować zabytek. - Wysłaliśmy pismo w sprawie pałacu do Ministerstwa Kultury. Minister ma możliwości i pomaga ratować takie posiadłości – mówi sołtys Langenfeld. - Jestem w kontakcie z właścicielem, dał nam zielone światło na działanie. Chcemy pomóc, żeby pałac nie zamienił się w ruinę – dodaje. Sołtys zapewnia, że jest grupa ludzi, którym los pałacu nie jest obojętny. Wspólnie zakładają stowarzyszenie, aby w ten sposób móc starać się o dodatkowe pieniądze, bez których XVI-wieczny zabytek nie przetrwa kolejnej próby czasu. - Jeżeli takie stowarzyszenie powstanie, na pewno będziemy służyć radą, wskazywać możliwości i procedury, z których skorzystać, żeby coś się zadziało – zapewnia Anna Nowakowska-Ciuchera, szefowa wałbrzyskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu.

Dodaj komentarz

Komentarze dla artykułu (1): Sołtys rusza na pałac

Obrazek użytkownika Iza
  • Iza
  • 27-10-2018

Szkoda by było .

Przywłaszczył sobie kartę i płacił nią za zakupy. Potem oddał koleżance, która też poleciała do sklepów.

foto: pixabay.com

Sąd Okręgowy w Świdnicy podtrzymał wyrok 1,5 roku więzienia dla Elżbiety B. opiekunki Violetty Villas.

Zamów reklamę

Skontaktujemy się z Tobą

Interesujesz się reklamą w gazecie? Może chcesz wynająć billboard lub promować się na tym portalu internetowym. Uzupełnij poniższe dane, a uzyskasz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Formularz został wysłany.
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×